Atemi waza /kyūsho/ punkty ataku - Instytut Budokan

Rodokan Combat Karate Kempo


Krzysztof Rosowski Instytut Budokan
Rodokan Combat Karate Kempo
Przejdź do treści

Menu główne:

Atemi waza /kyūsho/ punkty ataku

Trening
Punkty nacisku w japońskich sztukach walki zwane są kyūsho  co można przetłumaczyć jako „punkt witalny, kluczowy, wrażliwe miejsce”. Wywodzą się z punktów w tradycyjnej medycyny chińskiej oraz indyjskiej medycyny ajurwedy.
W sztukach walki dotyczą obszaru na ciele człowieka,  na którym można odczuwać znaczny ból lub inne skutki, gdy właściwa akcja jest wykonana  w określony sposób w wybrany punkt. Ataki na punkty witalne mogą być wykonywane  poprzez uderzenia, chwyty, rzuty, techniki trzymania  oraz  skręcania stawów.
Natomiast japoński termin atemi oznacza uderzenia .  Za pomocą atemi można zaatakować  dowolną częścią ciała na dowolny punkt ciała przeciwnika. Mogą to być techniki „twarde” lub „miękkie”. Karate jest typową sztuką walki skupiającą się na atemi. Znajomość punktów nerwowych i punktów nacisku, które są zbieżne z punktami akupresury i akupunktury, często wpływa na wybór celów ataku.
Niektóre uderzenia w najważniejsze części ciała mogą zabić lub obezwładnić przeciwnika na pewien czas. Takimi uderzeniami między innymi są ataki na następujące miejsca : w splot słoneczny, w skroń, pod nosem, w oczy, genitalia lub pod brodą.
Ćwiczenia tego rodzaju można praktykować na manekinach gdzie nie ma możliwości uszkodzenia przeciwnika. Taki trening można przeprowadzić również za pomocą yawara lub innych broni używanych w samoobronie.
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego