Kama - Instytut Budokan

Rodokan Combat Karate Kempo


Krzysztof Rosowski Instytut Budokan
Rodokan Combat Karate Kempo
Przejdź do treści

Menu główne:

Kama

Trening
kama
Kama jest tradycyjnym japońskim narzędziem rolniczym wykorzystywanym czasami jako broń. Jako narzędzie używane  codziennie do pracy w polu kama była zawsze pod ręką. Poza tym  każdy mieszkaniec wsi umiał się nią posługiwać dlatego była chętnie używana przez rolników do ochrony życia oraz majątku.
kama
Kama była powszechnie stosowana w Azji do cięcia roślin, głównie ryżu. W innych krajach poza Japonią nazywa się inaczej i czasami różnie się nieznacznie kształtem. Jako broń używana jest w niektórych stylach walki Malezji, Indonezji, Chin i Filipin. Z obszaru południowo-wschodniej Azji Kama została przewieziona na Okinawę i włączona do sztuki walki (Te).
kama
W treningu kama można używać pojedynczo albo w parach czasami łączy się umiejętności kama z inną bronią na przykład nożem tanto. Broni tej można używać nie tylko do cięcia ale również do blokowania i uderzania.
kama
Prawdziwa kama jest ostra jak brzytwa aby umożliwić wydajne wycinanie plonów. W czasie zaawansowanego treningu należy zachować bardzo dużą ostrożność aby nie spowodować wypadku. Dla początkujących i średnio zaawansowanych najbardziej odpowiedni jest trening nieostrą kama.
kusarigama
W przeszłości na bazie kama powstało kilka rodzajów broni. Najbardziej znana była kusarigama co znaczyło dosłownie łańcuch i sierp. Na końcu łańcucha znajdował się obciążnik, który służył do uderzania, natomiast łańcuch służył do chwytania szyi lub kończyn w celu obalenia.
kyoketsu-shoge.
Bronią podobną do kusarigama było kyoketsu-shoge. Broń ta posiadała oprócz zakrzywionego ostrza charakterystycznego dla kama jeszcze drugie proste ostrze A dodatkowo do broni przytwierdzony był sznur na końcu którego umieszczony był metalowy pierścień.
kama-yari
Innym rodzajem broni w której użyty był sierp kama była kama yari. To włócznia z przytwierdzonym sierpem kama. Broń to głównie służyła do zahaczenia kończyn wojownika. W walce używano jej też do ściągania jeźdźców z konia. Narzędzie to miało też dodatkowo inne zastosowanie - służyło strażakom do rozbierania palącego się budynku.
kama
W naszym treningu praktyka sierpem kama jest ściśle powiązana z ćwiczeniami sai, kijem i tanto.
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego