Kerambit - Instytut Budokan

Rodokan Combat Karate Kempo


Krzysztof Rosowski Instytut Budokan
Rodokan Combat Karate Kempo
Przejdź do treści

Menu główne:

Kerambit

Trening
Kerambit/karambit
Kerambit lub karambit nóż przypominający pazur pochodzący z południowo wschodniej Azji. W różnych krajach nóż ten ma inną nazwę ale geneza tego narzędzia jest taka sama. Według legendy inspiracją do jego powstania były pazury tygrysa. Pierwotnie nóż był narzędziem rolniczym przeznaczonym między innymi do ścinania niedużych roślin. Była to mniejsza odmiana azjatyckich sierpów. Obecnie kerambit najczęściej używany jest w Malezji, Indonezji, Tajlandii, Laosie, Birmie, Kambodży i na Filipinach.
kerambit/karambit
Dziś jest jedną z głównych broni silat i używa się go również w filipińskich sztukach walki. Nowoczesne wersje kerambit/karambit są coraz bardziej popularne we współczesnych systemach samoobrony.
kerambit-karambit
Kerambit posiada pierścień na palec i to wymusza odpowiednie użycie noża. Pierścień utrudnia rozbrojenie i umożliwia wykonanie dodatkowych technik, które nie są możliwe w walce tradycyjnym nożem.
kerambit-karambit
Nóż wykorzystywany jest głównie do wykonywania cięć. Pozostałe techniki jak pchnięcia płynnie przeprowadzane są do cięć.
kerambit-karambit
W treningu i walce można stosować różne rodzaje trzymania, które narzucają sposób wykonania technik.
kerambit-karambit
kerambit/karambit
Nóżem możemy również wyprowadzać uderzenia. Czasami na pierścieniu umieszczany  jest dodatkowy kolec, który koncentruje siłę uderzenia w małym punkcie.
Ataki kerambitem ukierunkowane są głównie na uszkodzenie układu krwionośnego, mięśni i ścięgien w czym bardzo pomaga zakrzywione ostrze.
kerambit-karambit
Najczęściej praktykuje się trening jednym kerambitem jednak zaawansowani często doskonalą swoje umiejętności ćwicząc równocześnie dwoma w celu poprawy koordynacji i zapewnienia sobie przewagi w walce.
kerambit-karambit
Na uwagę zasługuje też podwójny kerambit, który posiada głownie po obu stronach rękojeści. Użycie takiej broni wymaga jeszcze większej kontroli niż przy użyciu zwykłego kerambitu.
kerambit/karambit
Nowoczesne wersje kerambitu często mają więcej niż jeden pierścień co zwiększa pewność chwytu lecz nie pozwala użyć niektórych tradycyjnych technik.
kerambit/karambit
W obecnych czasach kerambit zyskuje coraz większe uznanie dzieki  temu, że posiada on wiele zalet.
kerambit/karambit
Coraz częściej pojawiają się składane noże również o dwóch głowniach. Kerambit / karambit poza tym ,że jest doskonałym nożem do samoobrony nadaje się również do najprostszych prac domowych , ogrodowych oraz do wędrówek i wędkowania.
kerambit/karambit
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego