Lekcja 2 / Pozycje - Instytut Budokan

Rodokan Combat Karate Kempo


Krzysztof Rosowski Instytut Budokan
Rodokan Combat Karate Kempo
Przejdź do treści

Menu główne:

Lekcja 2 / Pozycje

Podstawy - lekcje > Sai
sai
SAI JUTSU
PODSTAWOWE POZYCJE DLA POCZĄTKUJĄCYCH
HEISOKU DACHI (postawa połączonych stóp)
Stopy razem. Zazwyczaj jest to postawa przejściowa, chociaż w niektórych kata jest używana jako pozycja gotowości.
heisoku dachi
MUSUBI DACHI (Postawa swobodna czujna)
Pięty razem, palce u stóp ustawione pod kątem około 45 stopni. Ta postawa służy do formalnego, pełnego szacunku ukłonu rei.
musubi dachi
musubi dachi
HEIKO DACHI (Pozycja równoległa)
Stopy są rozstawione na szerokość ramion, a ich zewnętrzne krawędzie są równoległe. Jest to pozycja powszechnie stosowana w wielu formach.
heiko dachi
heiko dachi
HACHIJI DACHI (naturalna postawa)
Stopy są rozstawione na szerokość barków, palce u nóg są otwarte pod kątem 45 stopni. Jest to podstawowa postawa gotowości.
hachiji dachi
hachiji dachi
NEKO ASHI DACHI (postawa kota)
Cały ciężar spoczywa na tylnej nodze zgiętej w kolanie. Tylna stopa jest obrócona o około 20-30 stopni na zewnątrz, a kolano ustawione jest pod tym samym kątem. Palce przedniej stopy spoczywają na ziemi. Przednia stopa jest nieobciążona. Nie jest też zgięta w stawie skokowym - przednie kolano, przedni goleń i grzbiet stopy (ale nie palców u nóg) tworzą jedną linię.
neko ashi dachi
neko ashi dachi
ZENKUTSU DACHI (postawa wykroczna)
Jest to długa przednia pozycja, w której ciężar spoczywa głównie na przedniej nodze. Tylna noga jest całkowicie prosta w kolanie i wysunięta do tyłu. Przednia stopa jest skierowana do przodu , tylna stopa jest wychylona o 25-30 stopni. Pięta tylnej stopy spoczywa na ziemi. Zenkutsu-dachi jest jedną z najczęstszych postaw używanych w kata.
zenkutsu dachi
zenkutsu dachi
KIBA DACHI (postawa jeźdźca)
Stopy są rozstawione szeroko i równolegle , ciężar jest rozmieszczony centralnie, plecy proste, kolana mocno zgięte. W różnych szkołach istnieją pewne niewielkie różnice w kiba dachi , takie jak odległość między stopami i wysokość postawy.
kiba dachi
kiba dachi
KOKUTSU DACHI (postawa zakroczna)
To lustrzane odbicie zenkutsu dachi, gdzie tylna noga jest mocno zgięta w kolanie, a przednia noga jest lekko zgięta. Tylna stopa jest obrócona o 90 stopni w bok. Ciało jest odwrócone o 90 stopni lub więcej, z wyjątkiem głowy skierowanej do przodu. Kokutsu dachi jest świetną postawą obronną w której gotowi jesteśmy do kontrataku.
kokutsu dachi
kokutsu dachi
HANGETSU DACHI (postawa półksiężyca)
Postawa powinna być nieco krótsza niż normalny krok. Stopy rozstawione na szerokość barków. Jeśli twój przeciwnik stałby przed tobą to twoje palce u nóg wskazywałyby na jego środek, tworząc trójkąt między stopami a linią środkową przeciwnika.
hangetsu dachi
hangetsu dachi
sai weapon
sai weapon
sai weapon
SAI
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego