Szpilki , spinki do włosów oraz pałeczki do ryżu czyli dawne sposoby walki za pomocą przedmiotów codziennego użytku.
W dawnych Chinach i Japonii spinki do włosów używane były nie tylko jako przedmioty ozdobne. Często wykorzystywano je w niebezpiecznych sytuacjach jako narzędzia do samoobrony.
Te ukryte we włosach i niepozornie wyglądające ozdoby były naprawdę niebezpieczne rękach zdeterminowanej , walczącej o życie osoby.
W Japonii takie spinki nazywają się kanzashi i wykonuje się je z różnych materiałów. Dzięki temu nierzucającemu się w oczy przedmiotowi odpowiednio wyszkolona osoba w łatwy sposób we właściwym momencie może zadać destrukcyjne uderzenie zaskakując agresora.
Drewniana podwójna spinka do włosów dzięki solidnemu wykończeniu doskonale pasuje do ręki. Duża powierzchnia końcowa zapobiega wyślizgnięciu się z dłoni podczas obrony.
Jeszcze lepiej sprawdzają się w samoobronie podwójne spinki metalowe.
Podobnie jak spinki jako broń mogą być użyte pałeczki do ryżu. W dawnej Azji osoba udająca się w podróż miała je zawsze przy sobie. Pałeczki wykonywane są z różnego rodzaju drewna - oczywiście czym drewno było wytrzymalsze tym bardziej przydatne w obronie. Zdarzają się też pałeczki z metalu i te mają przewagę nad pozostałymi, ponieważ nie łamią się walce.
Kiedy chcemy posłużyć się takimi przedmiotami w samoobronie to najlepiej gdy mamy wszystko wcześniej doskonale przetrenowane. Chodzi nie tylko o techniki ataku czy obrony, które są oczywiście ważne, ale warto też sprawdzić czy spinka łatwo wyciąga się z włosów oraz czy ułożona jest poprawnie tak by była uchwycona do walki w sposób pewny i aby nie trzeba było jej przekładać później w dłoni.
Współcześnie do obrony może służyć każdy przedmiot codziennego użytku. Na przykład ołówek lub długopis wpięty we włosy. Przygotowując się do zastosowania tych wszystkich przedmiotów w praktyce powinniśmy również zapoznać się z aspektami prawnymi obrony. Bo kazda sytuacja jest inna a skutki takiej obrony często mogą być nieodwracalne.
Najczęściej trenowane taką bronią techniki to służące do obrony pojedyncze akcje na wrażliwe miejsca. Doskonalone obrony i ataki następnie łączą się w kombinacje dwóch lub trzech technik . Dobrą praktyką jest też technika na manekinie, która pozwala zapoznać się dokładnie jakie punkty należy atakować a których miejsc jako nieefektywnych należy unikać. Dla zaawansowanych osób , które trenują sztuki walki ciekawą formą treningu jest kata/forma z pałeczkami do ryżu. Takie wielokrotnie powtarzane ćwiczenie sprawia , że ruchy wykonywane w sposób intuicyjny są jakby drugą naturą ćwiczącego.