Samoobrona dla kobiet - Instytut Budokan

Rodokan Combat Karate Kempo


Krzysztof Rosowski Instytut Budokan
Rodokan Combat Karate Kempo
Przejdź do treści

Menu główne:

Samoobrona dla kobiet

Trening
Każdy ma szansę na obronę w starciu z silniejszym napastnikiem, jeśli wie jak się bronić i nie ulegnie panice w momencie stresu i zaskoczenia. Kobiety, często wybierane są jako obiekty ataku, gdyż agresor postrzega je jako osoby słabsze nie mające szans na obronę.
Coraz większą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju kursy samoobrony, które mają za zadanie przygotować psychicznie i fizycznie na każdą ewentualność włączając to zarówno obronę, jak i ucieczkę.
Często słysząc o różnych napadach wiele osób zastanawia się jak oni by postąpili w takiej sytuacji i czy umieliby we właściwym czasie zauważyć zagrożenie. Zdaniem instruktorów samoobrony najważniejsze dla skutecznego działania jest właściwe nastawienie psychiczne i wiara we własne siły.
Prowadząc wiele kursów samoobrony zauważyłem, że osoby które początkowo były bardzo niepewne (zdradzała to mowa ich ciała) po odpowiednim szkoleniu zaczęły zachowywać się inaczej. Nastawienie bardzo się zmieniało. Osoby takie czuły się o wiele pewniej i takie sygnały wysyłały. Jest to bardzo ważny aspekt nauki samoobrony, ponieważ potencjalny napastnik ocenia swoją ofiarę i wybiera taką, która prawdopodobnie nie podejmie walki.
Zazwyczaj na każdym kursie samoobrony występują podobne elementy. Jeśli chodzi o aspekt fizyczny to ważna jest poprawa kondycji uczących się tak, aby w razie możliwości ratować się ucieczką bez podejmowania walki. Należy jednak zauważyć, że kurs trwający zazwyczaj tylko pewien czas nie zapewni kondycji takiej jaką zyskujemy podczas systematycznego treningu biegowego.
Większość nauczanych technik samoobrony to podstawowe uderzenia i kopnięcia  oraz uwolnienia z różnego rodzajów chwytów. Techniki te należy następnie przećwiczyć w różnych wariantach tak by trenująca osoba posługiwała się nimi w sposób zdecydowany. Ćwiczenia te należy połączyć z głośnym krzykiem, który ma za zadanie odstraszyć napastnika i zaalarmować otoczenie.
Należy też poznać wrażliwe punkty na ciele człowieka aby instynktownie podjąć decyzję gdzie zaatakujemy. Dzięki akcjom na czułe miejsca możemy całkowicie rozbić atak agresora lub zyskać czas i szansę na ucieczkę. Oczywiście nie ma potrzeby poznawać wszystkich punktów nacisku jak to robią praktycy sztuk walki. Na potrzeby takiego kursu wystarczy przećwiczyć ataki na kilka najważniejszych punktów.
Dobrą praktyką jest też nauka posługiwania się podręcznymi przedmiotami. Dzięki torebce lub parasolce możemy zyskać w walce bezpieczny dystans. Wiedza jak użyć długopisu, yawary, kubotanu, latarki lub zwykłych kluczy jest nieoceniona i może pomóc nam wyjść cało z poważych  kłopotów.
Początkowo trening polega na poznaniu podstawowych technik. Następnie doskonalimy elementy obrony ćwicząc z partnerem. Osoby, które nigdy nie miały styczności z tego rodzaju ćwiczeniami często obawiają się wyrządzą krzywdę swojemu sparingpartnerowi.
Aby ten problem rozwiązać najlepszy jest taki trening, podczas którego atakujący używa ochraniaczy aby zabezpieczyć się przed kontuzją. Wszelkie techniki możemy wtedy wykonywać z pełną siłą bez obawy, że partner będzie poszkodowany.
Ochraniacze bardzo pomagają w wyćwiczeniu podstawowych technik. Jednak jeśli chcemy potrenować pełny kontakt ucząc się jak posługiwać się parasolem, kijem, pałką teleskopową, długopisem, yawarą, kubotanem, latarką, spinką do włosów lub innymi przedmiotami to najlepszy jest manekin treningowy o wysokości człowieka. Bez obawy możemy wyprowadzić nawet najmocniejsze uderzenia, które mogłyby być niebezpieczne nawet dla człowieka w ochraniaczach.
Oprócz ćwiczeń na sali gimnastycznej warto przeprowadzić zajęcia praktyczne w terenie. Należy na nich poruszyć szereg zagadnień z taktyki ochrony. Na przykład : jak poruszać się w wąskich korytarzach, jak ustawiać w windzie i małych pomieszczeniach oraz jak bezpiecznie wchodzić do budynku. Odrębny temat to obrona w samochodzie. Oczywiście jest wiele więcej interesujących tematów na które warto zwrócić uwagę jednak wszystko zależy od czasu w jakim musimy zrealizować kurs.
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego