Yawara - Instytut Budokan

Rodokan Combat Karate Kempo


Krzysztof Rosowski Instytut Budokan
Rodokan Combat Karate Kempo
Przejdź do treści

Menu główne:

Yawara

Trening
yawara
Kij Yawara jest bronią używaną w wielu sztukach walki. Wykorzystywany głównie do nacisków i uderzeń w szczególnie wrażliwe punkty ciała , takie jak twarz, szyja, stawy i kości. Uderzenia twardym przedmiotem o niewielkim punkcie przyłożenia są dużo bardziej destruktywne niż pięścią. Najczęściej broń ma formę krótkiego drewnianego wałka. Współcześnie spotyka się również yawary wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Wymiary zazwyczaj dostosowane są do dłoni trenującego. Długość powinna być większa niż szerokość dłoni a grubość taka by można było swobodnie zamknąć chwyt.
Dorje vajra
Wiele osób uważa, że yawara ma ścisły związek z vajra, religijnym narzędziem używanym przez buddyjskich mnichów. Przedmioty te były niewielkie i łatwe do ukrycia. Równocześnie używane na co dzień w praktykach religijnych były zawsze w zasięgu ręki a co za tym idzie w każdej chwili mogły posłużyć do obrony. Najczęściej vajra przypominała z wyglądu maczugę z żebrowaną kulistą głową. Żeberka łączą się w górnej części kuli w jednym punkcie, które jest punktem uderzenia.
dorje vajra
Zakończenia vajra mogą być też oddzielne z zaostrzonymi końcami za pomocą których można dźgnąć lub ciąć przeciwnika. Możemy się spotkać z różnymi nazwami tych samych przedmiotów. Vajra w sanskrycie oznacza niezniszczalny lub niewzruszony. Nazwa tybetańska dorje znaczy piorun jak i szlachetny kamień. Są często wykonane z żelaza, drewna, kamienia lub kości. A dla celów ceremonialnych ze srebra, brązu lub miedzi.
Indra dorje vajra
Vajra to broń wedyjskiego bóstwa Indra pogromcy złych mocy i demonów oraz opiekuna wojowników. Ma symboliczne znaczenie w buddyźmie i hinduizmie. Reprezentuje stanowczość ducha i duchową moc. Wykorzystanie vajry jako symbolicznego i rytualnego narzędzia rozprzestrzeniło się z Indii wraz z religią i kulturą do innych części Azji. Jako obiekt rytualny symbolizuje zarówno właściwości diamentu (niezniszczalność) jak i piorunu (nieograniczoną siłę).
dorje vajra
Wiele posągów stojących przed świątyniami w Japonii, Tajlandii oraz w wielu innych krajach wschodniej Azji trzyma w dłoniach broń vajra. To strażnicy świątyni (jap. Nio). Te groźnie wyglądające posągi miały chronić świątynię. Symbolizowały zwycięstwo mądrości pokonującej ignorancję. W ramach ogólnie pacyfistycznej tradycji buddyzmu użycie siły uzasadnione było wyłącznie w celu ochrony cennych wartości i przekonań w walce ze złem.
dulodulo
System walki za pomocą krótkiego kija występuje w wielu krajach dalekiego wschodu w różnych formach. Między innymi na Filipinach gdzie nazywa się dulodulo lub pasok. Często zamiast drewna używano do produkcji broni rogów bawoła, które były bardzo twarde.
yawara
Czasami mistrzowie sztuk walki używają w swoim treningu yawary z dodatkowym ramieniem, położonym pod kątem 90 stopni w stosunku do głównego ramienia. Taki kształt pozwala uderzanie zamkniętą pięścią po lini prostej jak w karate (zuki).
yawara-kubotan
Yawara o dwóch dodatkowych punktach uderzenia w dawnych systemach wykonywana była w wersji drewnianej. Obecnie najczęściej wykonuje się taką broń z metalu.
kubotan
Często można spotkać się z tym, że na yawarę mówi się kubotan. Nazwa wzięła się od nazwiska mistrza Kubota, który opracował system samoobrony za pomocą przyrządu służącego do noszenia kluczy. W porównaniu do Kubotan kije yawara są grubsze a ich kształt jest bardziej dopasowany do dłoni. Kubotan wyposażony w kółko kluczami poszerza repertuar technik, które możemy użyć do obrony.  
yawara koppo stick
Koppo stick czyli krótki kij z dołączoną linką, która utrzymuje yawarę w dłoni. Dzięki temu, że linka oplata palce nie stracimy broni w walce nawet jeśli otrzymamy bolesne uderzenie w rękę. Zaletą użycia tej broni jest to, że wiele technik możemy wykonywać otwartą dłonią.
sunsetsu
Sunsetsu japońska broń wykonana z metalu. Obustronnie zaostrzony pręt z przytwierdzonym pierścieniem w który włożony jest środkowy palec. Dzięki temu Sunsetsu spoczywa w dłoni podczas wykonywania chwytów.
emei piercers
Emeici używane w chińskich sztukach walki ma również obrotowy pierścień, który pozwala na obracanie bronią w dłoni. Broń  jest znacznie dłuższa niż tradycyjna yawara i często posiada ostre zakończenia.
rodokan knife
Nóż Rodokan posiadający dwustronne ostrza z obu stron rękojeści łączy technikę dawnej ostrej vajry i yawary. W walce tą bronią przewagę mają cięcia i wbicia, które zastępują charakterystyczne dla yawary naciski na wrażliwe punkty i łamanie kości.
yawara
Jako yawarę można wykorzystać również przedmioty do masażu np. tajskiego oraz wielu innych w których używa się kołków o zakończeniach służących do stymulacji punktów energetycznych położonych na meridianach. W rękach doświadczonego eksperta akupresury, który doskonale zna ciało człowieka te niepozorne kawałki drewna są bardzo niebezpieczną bronią.
punkty akupresury
Yawara może być wykorzystana nie tylko do walki ale również do przywracania zdrowia. Chińczycy dawno temu zauważyli, że naciskanie określonych punktów na ciele człowieka odblokowuje przepływ energii Yin i Yang oraz prowadzi do ich zrównoważenia. Do stymulacji punktów i stref położonych na dłoni używamy yawary o powierzchni wyposażonej w wystające kołki.
akupresura yawara
W trakcie codziennego treningu wykonujemy wiele uderzeń i bloków cały czas mocno trzymając yawarę w dłoni. Przynajmniej przez kilka minut powinniśmy ćwiczyć tak aby osiągnąć pozytywne dla zdrowia efekty. Najważniejsze strefy na dłoni pomagające w treningu to płuca i serce. Poza tym możemy stymulować za pomocą nacisku wiele innych punktów.
yawara massage
Znajomość punktów akupresury jest bardzo ważnym elementem w treningu. Atakując właściwe miejsca zwiększamy swoje szanse w trakcie obrony. Możemy również używać yawary do stymulacji punktów położonych na meridianach co może działać przeciwbólowo oraz reguluje przepływ energii a co za tym idzie przyspiesza leczenie kontuzji.
yawara
W 1940 roku profesor Matsuyama pierwszy raz zaprezentował technikę yawara w USA. Podczas szkolenia dla policji oficerowie zauważyli, że podstawy są łatwe do nauczenia i szybko adoptowano to narzędzie jako bardzo efektywne. W późniejszym czasie zaczęto stosować techniki yawara używając latarkę i pałkę teleskopową.
pałka teleskopowa
Pałka teleskopowa jest rozwinięciem tej idei. Kiedy  pałka jest złożona możemy zadawać nią takie same techniki jak tradycyjną yawarą tzn. uderzenia w punkty witalne i naciski. A dodatkową zaletą jest to, że po otworzeniu możemy zyskać przewagę dystansu i walczyć jakbyśmy używali krótkiego kija.
Długopis taktyczny
Innym współcześnie rozwijanym pomysłem na narzędzie do samoobrony są wzorowane na yawara długopisy taktyczne. Łatwe do ukrycia w każdej chwili mogą być gotowe do użycia. Równocześnie są praktycznymi dlugopisami wykonanymi z bardzo trwałych materiałów które możemy wykorzystać np. do wybicia szyby w razie wypadku samochodowego.
yawara latarka
Jako yawarę możemy również wykorzystać latarkę. Wiele nowoczesnych latarek produkowanych jest z trwałych materiałów tak aby mogły służyć do obrony.
yawara tactical pen
Połączeniem wcześniej wspomnianych idei jest długopis taktyczny z latarką i ukrytym w środku ostrzem.
Yawara
Jednym z bardzo ważnych elementów treningu yawara jest doskonalenie umiejętności szybkiego wyciągania ukrytej broni tak aby broniąc się uzyskać element zaskoczenia. Ze względu na niewielkie rozmiary yawara może być ukryta praktycznie wszędzie np. za paskiem , w kieszeni, w rękawie lub w dłoni.
Yawara
Ćwicząc  indywidualnie doskonalimy pojedyncze techniki, kombinacje oraz formy (kata). Kata są formą walki z kilkoma wymaiginowanymi przeciwnikami atakującymi z różnych stron. Podczas takiego treningu wardzo ważne jest przemieszczanie się i dynamiczne zmiany kierunków.
Yawara
W treningu z partnerem możemy doskonalić różne warianty wybranych kombinacji oraz ćwiczyć bunkai czyli interpretacje kata.
Yawara kumite
Możemy również trenować wolną walkę w ochraniaczach z zachowaniem bezpieczeństwa, gdyż musimy pamiętać, że każde uderzenie yawarą może spowodować poważną kontuzję.
Yawara
W moim treningu korzystam z różnych rodzajów tej broni. Wykonuję ćwiczenia zarówno jedną jak i dwoma yawarami. Uważam , że jest to bardzo skuteczna broń w samoobronie. Równocześnie trening dwoma yawarami jest wspaniałym ćwiczeniem poprawiającym koordynację. Warto poświęcić trochę czasu na tego rodzaju trening, gdyż bardzo poszerza on zakres umiejętności adepta sztuk walki.
Yawara
yawara weapon
TRENING YAWARA
LEKCJE DLA POCZĄTKUJĄCYCH
yawara weapon
sai weapon
Kerambit-karambit
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego