Yin yang piłka qigong - Instytut Budokan

Rodokan Combat Karate Kempo


Krzysztof Rosowski Instytut Budokan
Rodokan Combat Karate Kempo
Przejdź do treści

Menu główne:

Yin yang piłka qigong

Zdrowie
Piłka Tai Chi znana jest też pod nazwą „yin-yang piłka qigong”. Na wstępie należy wyjaśnić, że nie jest to broń a jedynie bardzo pomocny przyrząd do ćwiczeń. Trening tego rodzaju był kiedyś powszechną praktyką w Chinach zarówno w wewnętrznych, jak i zewnętrznych sztukach walki. Obecnie najczęściej w treningu zewnętrznym używa się kul ze skały, które są dość ciężkie a w treningu wewnętrznym drewnianych piłek.

Chociaż metody treningowe różnią się w zależności od stylu, to podstawowe cele są takie same:
1. Wzmocnienie tułowia i poprawienie ruchomości kręgosłupa.
2. Przygotowanie kości, mięśni i ścięgien na potrzeby walki.
3. Koordynacja ruchu całego ciała z oddychaniem.
4. Użycie umysłu do przewodzenia chi/qi/ki.
5. Skumulowanie większej energii wewnętrznej.
W przypadku kiedy pragniemy rozwijać naszą energię wewnętrzną, preferowane są piłki wykonane z drewna. Używając ich, możemy łatwiej niż w przypadku kul ze skały wyczuwać między dłońmi energię i poprowadzić ją podczas ruchu.
Do tego rodzaju ćwiczeń początkujący może użyć zwykłej piłki, piłki lekarskiej lub kuli do kręgli. Najlepiej użyj tego, co jest dla ciebie najłatwiejsze do znalezienia. Następnie sprawdź, jak kula porusza się w twoich dłoniach.
Niektóre piłki lekarskie są zbyt miękkie lub mają szorstką powierzchnię, a to utrudnia poruszanie. Kula do kręgli jest gładka i łatwo porusza się w dłoniach, więc jest dobrą alternatywą dla kamiennej kuli.
Ta metoda bez względu, jaką kulą trenujemy, jest treningiem dla zdrowia. W prosty sposób poprawiamy koordynację, kondycję fizyczną i kontrolę chi. Możemy ćwiczyć niezależnie od sztuk walki. Jednak połączona z ćwiczeniami sztuk walki wspomaga zarówno trening pustej ręki, jak i trening z bronią.
Współcześnie te praktyki nie są utrzymywane w tajemnicy, jak to bywało w dawnych czasach. Mimo to dla początkującego nadal nie jest łatwo połączyć te wszystkie elementy w jeden spójny trening, dzięki któremu techniki rozwijane przy użyciu piłki będą współpracowały z technikami podstawowego treningu.
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego