Kule zdrowia - Instytut Budokan

Rodokan Combat Karate Kempo


Krzysztof Rosowski Instytut Budokan
Rodokan Combat Karate Kempo
Przejdź do treści

Menu główne:

Kule zdrowia

Zdrowie
Kule zdrowia znane są pod różnymi nazwami. Najczęściej spotykamy się z określeniem kule qigong (chi kung) lub po prostu kule chi (ki). Służą do masażu dłoni, ponieważ na dłoniach podobnie jak na stopach i uszach występują punkty akupunktury, które w odpowiadają większości organów człowieka. Posługując się nimi, można też harmonizować energię wewnętrzną, wzmacniać ścięgna palców oraz poprawiać przepływ energii w dłoniach i palcach. Moja przygoda z kulami zdrowotnymi rozpoczęła się, kiedy szukałem czegoś co przyspieszyłoby rehabilitację dłoni po skomplikowanym złamaniu trzech palców i śródręcza. Ponieważ chciałem szybko wrócić do swoich ćwiczeń, znalazłem skuteczną metodę ,która nie forsując usprawnia ruchomość uszkodzonej dłoni.
kule zdrowotne-tai chi
Kule można używać nie tylko do rehabilitacji. Znawcy tradycyjnej medycyny chińskiej twierdzą, że w zależności od sposobu kręcenia można podnieść lub obniżyć ciśnienie oraz wyciszyć swój umysł i ciało. Ćwiczenia kulkami są również polecane dla osób ze schorzeniami reumatycznymi, a nawet z chorobą Alzheimera. W obu tych przypadkach bardzo osłabia się sprawność dłoni, pojawia się sztywnienie stawów.
Pomagają też w terapii antynikotynowej, gdyż zajmują ręce i ograniczają chęć sięgnięcia po papierosa. Pozwalają się też wyciszyć dzieciom z nadpobudliwością ruchową ADHD.
Chiński cesarz Qianlong (1711-1799) podczas ćwiczeń kulami zdrowia
Źródła historyczne mówią, że początkowo do trenowania dłoni używano orzechów lub niewielkich kamieni było to za czasów dynastii Han. Mowa jest o akrobatach i wojownikach, którzy popisywali się swoją zręcznością. O zastosowaniu zdrowotnym kul możemy przeczytać dopiero w zapiskach z czasów dynastii Ming (1368-1644).
Trenować można praktycznie w każdym miejscu i w każdej pozycji (leżąc, siedząc i stojąc). Początkujący nie powinni ćwiczyć ze zbyt wielkimi kulami. Należy dobrać rozmiar do swojej dłoni, aby kule poruszały się bez wysiłku w sposób naturalny. Aby uruchomić kule, należy umieścić je w dłoni tak, żeby się dotykały. Następnie poruszaj palcami oraz kciukiem, aby się obracały.
Próbuj obrotów w prawo i w lewo. Nie zniechęcaj się, kiedy czujesz, że jeden z kierunków jest trudniejszy. Wykonaj ćwiczenie na zmianę raz lewą raz prawą dłonią.
W zależności od szybkości oraz kierunku rotacji wzmacnia się twoje Yin lub Yang. Szybkie kręcenie wzmacnia Yang. Ta technika pobudza, podnosi ciśnienie i rozgrzewa. Wpływa na woreczek żółciowy, pęcherz moczowy, jelito cienkie, żołądek i jelito grube. Wolne kręcenie wzmacnia Yin. To uspokaja i obniża ciśnienie, wpływa na wątrobę, serce, śledzionę, płuca i nerki. Kiedy obracamy kulami w lewo - wzmacniamy Yang, podczas obrotów prawo wzmacniamy Yin. Kiedy kręcimy kulami długo, kule rozgrzewają się wtedy jest Yang. Natomiast kręcąc krótko, kule pozostają zimne to Yin. Stosując odpowiednią technikę, możemy wyciszyć siebie i dążyć do równowagi w organizmie.
Kule zdrowotne mogą być wykonywane z różnych materiałów. W dawnych Chinach najczęściej zrobione były ze stali, jadeitu lub agatu.
Obecnie najczęściej spotykamy kulki metalowe, które wewnątrz mają ukryty łagodnie brzmiący dzwoneczek. Słuchanie dźwięku podczas obracania kulek może uspokajać umysł. Dla osób praktykujących medytację słuchania będzie to dobre źródło dźwięku do tego rodzaju ćwiczeń.
Dla osób, które wolą cichą praktykę, ponieważ chcą na przykład ćwiczyć w miejscu publicznym, nikogo przy tym nie irytując doskonałe będą kulki z drewna lub z kamienia. Najlepiej do tego nadaje się agat, kryształ górski, jadeit lub tygrysie oko. Jeżeli oryginalne metalowe lub kamienne kulki nie są dostępne, to możesz spróbować wykonywać ćwiczenia dowolnymi okrągłymi przedmiotami takimi jak szklane kulki, orzechy albo pestki awokado. Mam nadzieję, że ćwiczenia tego rodzaju przyniosą ci pożytek, gdyż jest to nie tylko sposób pobudzenia energii Chi (Ki), ale również doskonała metoda rehabilitacji dłoni dla osób ćwiczących sztuki walki.
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego