Sposoby walki w dawnej Europie - Instytut Budokan

Rodokan Combat Karate Kempo


Krzysztof Rosowski Instytut Budokan
Rodokan Combat Karate Kempo
Przejdź do treści

Menu główne:

Sposoby walki w dawnej Europie

Trening
Kije podróżne lub laski pomagające utrzymać równowagę są używane od wieków. Obecnie najczęściej korzystają z nich osoby, które potrzebują je ze względu na wiek lub zdrowie. Należy jednak pamiętać , że przez wieki przedmiot ten często służył też jako narzędzie do obrony. W Europie pod koniec XIX i na początku XX wieku opracowano kilka systemów treningowych w których laska była orężem. Przykładem takich systemów jest francuski system „La Canne de Combat” ściśle połączony z technikami Savate lub brytyjskie „Bartitsu” w którym umiejętności walki laską były wspomagane przez techniki boksu, savate, szermierki i judo.
Współcześnie laska jest przedmiotem używanym codziennie głównie przez starszych ludzi i dla tej grupy jest naturalnym przedmiotem do obrony . Pomimo , że nie jest ukryta jednak nie rzuca się w oczy i nie wzbudza podejrzeń.  Dodatkowo osoba używająca tego przedmiotu często oceniana jest przez napastnika jako „łatwy łup”. Człowiek tak uzbrojony i właściwie wyszkolony , który w odpowiednim czasie zauważy niebezpieczeństwo może poradzić sobie z  silniejszym przeciwnikiem.
Osoba , która poznała podstawowe techniki obronne i wie jak ustawić się aby utrzymać właściwy dystans od przeciwnika oraz rozumie jak użyć tej broni w niebezpiecznych sytuacjach może poradzić sobie w walce nawet z kilkoma przeciwnikami. Z pewnością będą bardzo zaskoczeni jej umiejętnościami.
Najczęściej spotykaną na ulicy laską jest kij z zaokrągloną rączką. Część technik walki laską rozwijana jest w oparciu o ten właśnie kształt. Taka konstrukcja pozwala na zahaczenia np. nóg lub szyi oraz na wykonywanie dżwigni.
W lasce o tym kształcie często ukrywano też ostrze co pozwalało posługiwać się tą bronią jak szpadą . Czyniło to broń jeszcze bardziej wszechstronną i niebezpieczną.
Czasami uchwyt laski wykonany był z metalu. Takie zakończenie pozwalało na bolesne ataki przy odwrotnym chwycie.
Niektóre z lasek na metalowej rączce posiadały jeden niewielki punkt np. dziób orła. Uderzając przeciwnika  za pomocą laski o takim kształcie można było skupić siłę uderzenia w małym punkcie przez co atak był jeszcze bardziej skuteczny. Dodatkowo taka broń często posiadała też ukryte ostrze.
Do samoobrony doskonale nadawała się też laska zakończona metalową kulą przypominającą kształtem maczugę.
Kształ maczugi ma też irlandzka laska „Shillelagh”. Tradycyjne Shillelaghs wytwarzane były z drewna dębowego. Polerowana gałka wykonana była z korzenia przez co była bardziej odporna na pękanie podczas walki.
Ten rodzaj laski często posiadał wiele małych punktów w których skupiała się siła uderzenia.
Elektryczny kij obronny jest połączeniem tradycji i nowoczesności. Ta w pełni funkcjonalna laska jest zaopatrzona w paralizator elektryczny , który potrafi na dłuższy czas obezwładnić napastnika.
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego