Kij Tai Chi - ćwiczenia zdrowotno-energetyzujące - Instytut Budokan

Rodokan Combat Karate Kempo


Krzysztof Rosowski Instytut Budokan
Rodokan Combat Karate Kempo
Przejdź do treści

Menu główne:

Kij Tai Chi - ćwiczenia zdrowotno-energetyzujące

Zdrowie
Kij Tai Chi jest jedną z mniej znanych form treningu sztuk walki. W ćwiczeniach wykorzystuje się specjalnie zaprojektowaną pałkę, którą praktykujący trzyma między rękami. Dzięki utrzymywaniu stałej odległości między dłońmi można lepiej skupić się na wykonywanych ruchach. Podstawowe ćwiczenia uczą poruszania pałką w różnych kierunkach i poprawiają przepływ energii chi.
Początkowo sztuka ta była znana pod nazwą Przewodnia Igła Qi lub Władca skarbów. Dopiero kiedy Tai Chi stało się bardziej popularne zmieniono nazwę. Jest to ćwiczenie pochodzenia taoistycznego i działa leczniczo na organizm człowieka.
Budowa tego przyrządu jest bardzo prosta. To zwykły drewniany kołek posiadający dwa półokrągłe końce, które pozwalają wygodnie go trzymać w trakcie ćwiczenia. Początkujący może z łatwością  przygotować dla siebie taki przyrząd wycinając prosty kołek i szlifując krawędzie aby dobrze przylegał do dłoni.
Ćwiczenia można wykonywać w pozycji stojącej, siedzącej i leżącej. Najpopularniejsza jest pozycja stojąca, natomiast pozycja leżąca przeznaczona jest dla pacjentów, którzy nie mogą się poruszać.
Trening podstawowy obejmuje ruchy okrężne przed ciałem, ósemki i uderzenia przypominające sztuki walki. Ruchy są miękkie i rozluźnione To doskonały sposób na utrzymanie elastyczności stawów barkowych i nadgarstków.
Ta praktyka umożliwia także otwarcie ścieżek energii, usunięcie wszelkich ograniczeń i zwiększenie przepływu Qi wzdłuż meridianów i kanałów ciała. Końcówka kija poprzez nacisk stymuluje punkt 8 meridianu osierdzia nazywany Lao Gong (na środku wewnętrznej strony dłoni).
Tego rodzaju ćwiczenie przynosi wiele dodatkowych korzyści
1. Rozluźnia i zapobiega kontuzjom  spowodowanym przeciążeniem
2. U sportowców przywraca spawność  uszkodzonym stawom, ścięgnom i mięśniom
3. U osób starszych które mają problemy z prostymi czynnościami w sposób łagodny przywraca utraconą sprawność dłoni, ramion i nadgarstków.
4. Poprawia koordynację i równowagę.
5. Uczy integrować ruchy ramion z całym ciałem.
6.  Poprawia krążenie
7.  Działa na system nerwowy uspokajając umysł i serce.

Sztylet Chi to dodatkowe ćwiczenie dla zaawansowanych. Uważa się, że kształt przyrządu do ćwiczenia wywodzi się z rękojeści starożytnego miecza chińskiego. Każdy kto zna formę z bronią może po zakończeniu ćwiczeń podstawowych (zdrowotnych) przećwiczyć swoją formę harmonizując oddychanie z łagodnie wykonaną techniką połączoną ze zmianami pozycji.
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone Krzysztof Rosowski instytutBudokan.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego